Kościół parafialny Kościół parafialny - wnętrze Dom parafialny Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa Krzykosy Kaplica Witowo Sulęcin Młodzikowo Most kolejowy nad rzeką Wartą

Październik

5

środa

Igor, Placyd, Apolinary

 

Odezwa Arcybiskupa Poznańskiego przed Światowymi Dniami Młodzieży - Kraków 2016

Poznań, dnia 15 lipca 2016 roku
N. 4053/2016


Umiłowani Archidiecezjanie!

Zbliżają się długo oczekiwane Światowe Dni Młodzieży – radosne święto wiary, które zgromadzi w Polsce rzesze ludzi młodych ze wszystkich zakątków ziemi.

W ostatnich dniach przygotowań do tego niezwykłego wydarzenia kieruję do wszystkich Was, Drodzy Bracia i Siostry, gorący apel, abyśmy ten szczególny moment zechcieli przeżyć w duchu wiary, łącząc się w modlitwie i angażując – według możliwości – swój czas i siły w przewidziane inicjatywy.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się Dniami w diecezjach w terminie 20-25 lipca. Do naszej Archidiecezji przybędzie z innych krajów około trzech tysięcy pielgrzymów, którzy zamieszkają u rodzin.

Kulminacją tego pierwszego etapu będzie świętowanie na Poznańskiej Cytadeli już w najbliższą sobotę i niedzielę. Szczegółowy program jest ogłoszony na stronie internetowej Duszpasterstwa JORDAN (www.jordan-poznan.pl). Zapraszam Was w sposób szczególny na niedzielną Eucharystię o godzinie 19.00 oraz na następujące po niej wspólne wielbienie prowadzone przez muzyków poznańskich wraz z chórem i orkiestrą JORDAN.

Drugim etapem są Dni w Krakowie, którym będzie przewodził Ojciec Święty Franciszek. Będą w nich brały udział osoby wcześniej zapisane. Istnieje jeszcze możliwość wyjazdu na Mszę papieską w dniu 31 lipca – informacje znajdują się na wspomnianej wyżej stronie.

Raz jeszcze zapraszam do świętowania w Poznaniu i w Krakowie. A na owocne przeżywanie nadchodzących dni udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański

Dodano 15 lipca 2016 o 22:28 przez Kazimierz Tomalik
 

Skomentuj (0)
 
 

Święty Benon, biskup - 16 czerwca

Benon pochodził z arystokratycznej rodziny saskiej. Urodził się około roku 1010. Pobierał nauki u benedyktynów w Hildesheim, a potem w szkole katedralnej. Zaraz po ukończeniu studiów wstąpił do benedyktynów. Wyświęcony na kapłana (1040), zdobył sobie wielki szacunek u mnichów; niebawem wybrali go na swojego opata. Życie ascetyczne, a przy tym jego wielka roztropność w rządzeniu, zwróciły uwagę cesarza Henryka IV, za którego poparciem Benon został biskupem Miśni (Saksonia w południowo-wschodnich Niemczech).

Czas posługi pasterskiej Benona to trudny okres. Wybuchła wówczas otwarta wojna między cesarzem a papieżem św. Grzegorzem VII. Benon opowiedział się po stronie papieża i jego reform. Cesarz najechał na jego diecezję i ograbił jej dobra biskupie. Benon musiał uciekać. Dopiero kiedy papież obłożył cesarza klątwą i cesarz był zmuszony udać się do Canossy, Benon mógł powrócić na swoją stolicę. Kiedy jednak Henryk IV ponownie wypowiedział papieżowi wojnę i zmusił go do opuszczenia Rzymu, zemścił się także i na Benonie, deponując go na sejmie w Moguncji.

W roku 1085 papież Grzegorz VII zmarł. Benon przekonany, że antypapież Klemens III jest jego prawowitym następcą, udał się do Włoch, by mu złożyć homagium. Kiedy jednak dowiedział się, że prawowitym namiestnikiem Chrystusa jest bł. Urban II, opowiedział się za nim. W swojej diecezji przywrócił karność kościelną i uzdrowił administrację. Mimo podeszłego wieku do ostatniej chwili posługiwał w swojej diecezji słowem i listami pasterskimi. Zmarł prawdopodobnie 16 czerwca ok. 1106 roku, mając ponad 90 lat.

Dodano 14 czerwca 2016 o 9:06 przez Kazimierz Tomalik
 

Czytaj więcej Skomentuj (0)
 
 

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY

Poznań, dnia 23 maja 2016 roku
N. 2789/2016


KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY


Rok Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zobowiązuje nas wszystkich do odnowy życia moralnego, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym. Przywołując słowa Św. Jana Pawła II, który niejednokrotnie podkreślał, że „stosunek do daru życia jest wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności” (Jasna Góra 1983), zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się w ruch społeczny na rzecz prawa do życia bez wyjątków i lepszej ochrony macierzyństwa.
Można to uczynić poprzez udział w Marszu dla Życia, który przejdzie ulicami Poznania w niedzielę 12 czerwca, a także podpisując się pod przygotowanym przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia, Apelem do Polskich Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa.
Apel ten jest zgodny ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w Komunikacie z 16 kwietnia br., w którym czytamy:
Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro-life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane (por. Jan Paweł II, Evangelium Vitae, 59). Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną.
Zachęcam raz jeszcze do czynnego zaangażowania w wielkie dzieło obrony życia w naszej Ojczyźnie a także proszę o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, w Polsce i na świecie.+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
ks. prałat dr Ireneusz Dosz
Kanclerz Kurii

Dodano 4 czerwca 2016 o 8:04 przez Kazimierz Tomalik
 

Skomentuj (0)
 
 

Rekolekcje parafialne 7 – 11 maja 2016

Temat roku duszpasterskiego:
„Nowe życie w Chrystusie”
oraz
„Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy Miłosierdzia”


Sobota 7 maja 2016
Kazanie rekolekcyjne na Mszach św.:
[Witowo]16.30, Solec - 18.00,
(po Mszy św. nauka rekolekcyjna dla młodzieży)

Niedziela – 8 maja 2016
Kazanie rekolekcyjne na Mszach św.:
8.30, [Witowo]10.00, 11.30

15.00 – nabożeństwo majowe i nauka rekolekcyjna
dla młodzieży – kandydatów do bierzmowania

Poniedziałek – 9 maja 2016
9.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
16.30 – [Witowo] – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
18.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
18.45 – (po Mszy św.) nauka rekolekcyjna dla kobiet.

Wtorek – 10 maja 2016
9.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
16.30 – [Witowo] – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
18.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
18.45 – (po Mszy św.) nauka rekolekcyjna dla mężczyzn

Środa – 11 maja 2016
9.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
16.30 – [Witowo] – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym
18.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym

Okazja do spowiedzi każdego dnia pół godziny przed Mszą św. rano
i wieczorem.

Dodano 1 maja 2016 o 9:54 przez Kazimierz Tomalik
 

Skomentuj (0)
 
 

JUBILEUSZ 1050-lecia CHRZTU POLSKI - UROCZYSTOŚCI CENTRALNE

CZWARTEK – 14.04.2016 – GNIEZNO
1. g. 11.00-13.00 Konferencja Episkopatu Polski Seminarium Duchowne w Gnieźnie
2. g. 14.45 Celebracja Jubileuszowa Ostrów Lednicki podziękowania za Chrzest Polski, zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”
3. g. 17.00 Eucharystia Katedra Gnieźnieńska
4. g. 20.00 Prezentacja filmu o Chrzcie Mieszka I Instytut Kultury Europejskiej
PIĄTEK – 15.04.2016 – POZNAŃ
Czuwanie modlitewne w Poznańskiej Farze w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej (czwartek od g. 21.00-piątek do g. 15.00, w piątek Eucharystia g. 6.00, 8.00, 12.30)
1. g. 9.00-11.00 Konferencja Episkopatu Polski Gimnazjum Katolickie
im. św. St. Kostki
2. g. 12.00 Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego
 Orędzie Prezydenta RP Międzynarodowe Targi Poznańskie
- Sala Ziemi
 Jubileuszowe „Oratorium 966.pl”
3. g. 15.45 Procesja Maryjna z Fary do Katedry Poznańskiej
4. g. 17.00 Eucharystia Katedra Poznańska
SOBOTA – 16.04.2016 – INEA STADION POZNAŃ
1. g. 9.00 Konferencja Episkopatu Polski Gimnazjum Katolickie im. św. St.
Kostki
INEA STADION W POZNANIU:
2. g. 10.00 Świętowanie Jubileuszowe "Gdzie chrzest, tam nadzieja"
3. g.10.50 OFICJALNE, UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ŚWIĘTOWANIA JUBILEUSZOWEGO
4. g. 14.00 Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem
5. g. 19.00. Koncert jubileuszowy, musical „Jesus Christ Superstar” (spektakl realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu, wystawiony na INEA Stadion)

UROCZYSTA NADZWYCZAJNA SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO :
TERMIN: 11 kwietnia 2016 r.
W dniu 11 kwietnia 2016 roku w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu (Opera) odbędzie się Uroczysta Nadzwyczajna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w związku z obchodami 1050. Rocznicy Chrztu Polski .
Do udziału w tym wydarzeniu będą zaproszeni, między innymi hierarchowie Kościoła katolickiego, przewodniczący sejmików i marszałkowie ze wszystkich województw, reprezentanci wielkopolskich samorządów terytorialnych i gospodarczych oraz przedstawiciele świata nauki i kultury z Wielkopolski.

Dodano 9 kwietnia 2016 o 13:42 przez Kazimierz Tomalik
 

Skomentuj (0)
 
 

INFORMACJE O OBCHODACH JUBILEUSZU 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

Przed nami wielkie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, które przeżyjemy od 14 do 16 kwietnia 2016 r. Pierwszego dnia uroczystości odbędą się w Gnieźnie. Tego dnia, w czwartek 14 kwietnia przybędzie do poznańskiej Fary kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, nawiedzająca polskie parafie.
Obraz Nawiedzenia dotrze do Fary w czwartek ok. godz. 20.00. Na godz. 21.00 zaplanowany jest Apel Jasnogórski i po nim rozpocznie się czuwanie modlitewne w intencji naszej Ojczyzny, które zakończy się w piątek 15 kwietnia br. o godz. 15.30, kiedy wyruszymy z wizerunkiem Matki Bożej w procesji do Katedry. W Bazylice Kolegiackiej (Fara) zaplanowane są uroczyste Msze św. o północy z czwartku na piątek (przewodniczy Ks. Abp Marek Jędraszewski), o godz. 6.00 ze Wspólnotą Drogi Neokatechumenalnej (przewodniczy Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski), o godz. 8.00 (przewodniczy Ks. Bp Henryk Tomasik) i godz. 12.30 dla osób starszych i chorych (przewodniczy Ks. Bp Stanisław Napierała). Kapłanów zapraszamy do koncelebry (zabieramy albę i białą stułę). W piątek o godz. 5.00 Jutrznia, o godz. 7.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, o godz. 14.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie Maryi w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Następnie wyruszy procesja z udziałem Orkiestry Wojska Polskiego i przejdzie ulicami: Świętosławską, Stary Rynek, Wielką, Chwaliszewo i dalej do Katedry.
Po dojściu procesji maryjnej na Ostrów Tumski, gromadzimy się na placu katedralnym i uczestniczymy we Mszy św. celebrowanej o godz. 17.00 przez Legata Papieskiego kardynała Pietro Parolina. Przed Katedrą zamontowane będą telebimy. Po Eucharystii czuwanie przed wizerunkiem Matki Bożej do Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. Następnie pożegnamy Matkę Bożą i przewieziemy Jej Wizerunek do Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Poznaniu na ul. Św. Wojciecha.

Dodano 9 kwietnia 2016 o 10:23 przez Kazimierz Tomalik
 

Czytaj więcej Skomentuj (0)
 
 

Itinerarium Egeriae - Opis Wielkiego Postu wg liturgii jerozolimskiej z końca IV w. (cz. II)

(Część I znajduje się pod datą 28-03-2015 - patrz u dołu strony zakładka nr 6)

W Wielki Czwartek, tak jak w poprzednie dni, od rana wierni modlą się w Anastasis później w Martyrium.
Po rozesłaniu z Martyrium udają się do Krzyża, gdzie odmawiają jeden hymn i modlitwę, a biskup odprawia Mszę św., podczas której wszyscy przystępują do Komunii św. Eucharystię u Krzyża odprawia się tylko w ten jeden dzień w ciągu roku. Po Mszy św. wszyscy idą do Anastasis, by po modlitwie i otrzymaniu błogosławieństwa wrócić do domu na posiłek, gdyż zaraz potem trzeba udać się do kościoła, "gdzie jest grota, w której Pan przebywał tego dnia z Apostołami" (35,2).
Nabożeństwo w Eleona, które trwa do piątej w nocy (23.00), stanowią śpiewane hymny i antyfony, dostosowane do dnia i miejsca. Czytane są również lekcje przeplatane modlitwami i fragmenty z Ewangelii. Około godziny szóstej w nocy (24.00) zebrani, śpiewając hymny, idą pod górę do Imbomon. Tu znowu odmawia się hymny i antyfony dostosowane do dnia.
Wczesnym rankiem, "kiedy zaczną piać koguty" (36,1), wszyscy ze śpiewem hymnów schodzą w procesji z Imbomon do miejsca, gdzie Pan na kolanach modlił się: "Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!" (Łk 22,42). Stamtąd wszyscy, nawet małe dzieci, śpiewając hymny, schodzą z biskupem do Getsemani.

Dodano 19 marca 2016 o 22:14 przez Kazimierz Tomalik
 

Czytaj więcej Skomentuj (0)
 
 

Wartość i sens postu

Wartość i sens postu - Fragment orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI na Wielki Post a.d. 2009

Chciałbym w tym roku w szczególny sposób rozważyć wartość i sens postu. Wielki Post bowiem przywodzi na myśl 40-dniowy post, jaki Pan odbył na pustyni przed rozpoczęciem swojej publicznej działalności. W Ewangelii czytamy: Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód (Mt 4, 1-2). Jezus, modląc się i poszcząc, przygotowywał się do swojej misji, której początkiem było trudne starcie z kusicielem.

Możemy sobie zadać pytanie, jaką wartość i jaki sens ma dla nas, chrześcijan, rezygnacja z czegoś, co samo w sobie jest dobre i pozwala nam żyć. Pismo Święte i cała chrześcijańska tradycja uczą, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi. Dlatego też w historii zbawienia wielokrotnie odnajdujemy zachętę, by pościć. Już na pierwszych stronicach Pisma Świętego Bóg nakazuje człowiekowi, by nie jadł owocu zakazanego: Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz (Rdz 2, 16-17).
Komentując Boży nakaz, św. Bazyli zauważa, że "post został nakazany w Raju", a "pierwsze takie polecenie zostało wydane Adamowi". I kończy tak: "zakaz »nie wolno ci jeść« jest zatem prawem postu i wstrzemięźliwości". Zważywszy na to, że wszyscy jesteśmy obciążeni grzechem i jego konsekwencjami, post jest nam dany jako środek pozwalający odnowić przyjaźń z Bogiem.

Dodano 10 lutego 2016 o 7:42 przez Kazimierz Tomalik
 

Czytaj więcej Skomentuj (0)
 
 

XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce - 26.I.2016

XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest pod hasłem: „Chrześcijanie i Muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii”
26.I.2016

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Współpracuje z nimi Instytut Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach „Dni Tatarów w Warszawie”. Współprzewodniczącą ze strony katolickiej jest dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Andrzej Saramowicz.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim bp Romuald Kamiński biskup pomocniczy z Ełku.

Regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania razem z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce były prowadzone od wielu lat przez Fundację Dzieło Odbudowy Miłości, D.O.M, której prezesem jest Zdzisław Bielecki. Od 1997 roku z inicjatywy Dzieła Odbudowy Miłości, D.O.M. w dniu 26 stycznia, dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w jednym z kościołów katolickich stolicy prowadzone były modlitwy w intencji pokoju i współpracy z wyznawcami islamu.

Dodano 22 stycznia 2016 o 21:47 przez Kazimierz Tomalik
 

Skomentuj (0)
 
 

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25.I.2016

„Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” – pod tym hasłem przebiega tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.


Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z 1. Listu ap. Piotra 2,9. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Łotwy.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

Dzień 1: Niech kamień zostanie odsunięty
Dzień 2: Wezwani, aby być posłańcami radości
Dzień 3: Świadek wspólnoty
Dzień 4: Wezwani do głoszenia Ewangelii
Dzień 5: Apostolska wspólnota
Dzień 6: Posłuchajcie tego snu
Dzień 7: Wspólna modlitwa
Dzień 8: Serca gorejące pragnieniem jedności

Dodano 17 stycznia 2016 o 21:55 przez Kazimierz Tomalik
 

Czytaj więcej Skomentuj (0)
 
Strona 8 z 15

Copyright esolec.pl 2013©. Wszelkie prawa zastrzeżone.