Kościół parafialny Kościół parafialny - wnętrze Dom parafialny Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa Krzykosy Kaplica Witowo Sulęcin Młodzikowo Most kolejowy nad rzeką Wartą

Grudzień

4

niedziela

Barbara, Bernard, Krystian

 

Oktawa Bożego Ciała, uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa i wspomn. Niepokalanego Serca Maryi

Oktawa Bożego Ciała

Naszą wdzięczność Panu Jezusowi za ustanowienie Eucharystii i Jego trwanie pośród nas w Najświętszym Sakramencie wyrażamy przez osiem dni - oktawę - uczestnicząc we Mszach św. i procesjach eucharystycznych. Serdecznie zapraszam na Mszę św. w oktawie Bożego Ciała o g. 18.00.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa powstało w związku z objawieniami, jakie miała francuska zakonnica siostra Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690), z zakonu sióstr wizytek w miejscowości w Paray-le-Monial koło Lionu w latach 1673-1675.

W piątek po oktawie Bożego Ciała, 10 czerwca 1675 roku nastąpiło ostatnie wielkie objawienie. Kiedy siostra Małgorzata klęczała przed tabernakulum w czasie nawiedzenia Najśw. Sakramentu, ukazał się jej Chrystus, odsłonił swoje Serce i powiedział:
"Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia".
Pan Jezus dał św. Małgorzacie Alacoque dwanaście obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca:
1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

Niepokalane Serce Maryi ukazuje nam najdoskonalszą odpowiedź człowieka - Maryi - na objawioną nam miłość Bożą.
Choć nigdy nie dorównamy świętości Maryi, to jednak jej serce przypomina nam, że Bóg powołuje każdego człowieka do prawdziwej świętości. Możemy ją osiągnąć przez ufną współpracę z udzielaną nam przez Boga w sakramentach świętych łaską uświęcającą.

Dodano 20 czerwca 2022 o 8:35 przez Kazimierz Tomalik
 

 

Copyright esolec.pl 2013©. Wszelkie prawa zastrzeżone.