Kościół parafialny Kościół parafialny - wnętrze Dom parafialny Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa Krzykosy Kaplica Witowo Sulęcin Młodzikowo Most kolejowy nad rzeką Wartą

Luty

9

czwartek

Apolonia, Eryka, Cyryl

 

Niektóre kluczowe daty z historii Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

1740 W Szkocji spotykamy się z ruchami charyzmatycznymi, mającymi powiązania z Kościołami Ameryki Północnej, których przesłanie odnowy zawiera modlitwy za inne Kościoły i z innymi Kościołami.

1820 Ksiądz James Haldane Stewart publikuje „Wskazówki dla ogólnego zjednoczenia Chrześcijan na rzecz wylania Ducha Świętego”.

1840 Ksiądz Ignatius Spencer, nawrócony katolik, występuje z propozycją „Zjednoczenia w Modlitwie dla Jedności”.

1867 Pierwsza Konferencja Biskupów Anglikańskich w Lambeth pod kreśla wagę modlitwy o jedność w Preambule do swych Rezolucji.

1894 Papież Leon XIII zachęca do przeprowadzania Oktawy Modłów o Jedność w kontekście świąt Zesłania Ducha Świętego.

1908 Obchody „Oktawy Jedności Kościoła” w miesiącu styczniu zostały zainicjowane przez księdza Paula Wattsona.

1926 Ruch Wiary i Ustrój Światowej Rady Kościołów rozpoczyna wydawanie „Materiałów Pomocniczych na Oktawę Modłów o Jedność Chrześcijan”.

1935 Abbe Paul Couturier z Francji popiera „Powszechny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan” w oparciu o modlitwę Chrystusa „aby byli jedno”.

1958 Kongregacja do Spraw Jedności Chrześcijan (Lyon, Francja) i Komisją Wiary i Ustroju Światowej Rady Kościołów rozpoczynająwspólne przygotowania materiałów na Tydzień Modlitw.

1964 "Dekret o ekumenizmie" Soboru Watykańskiego II podkreśla fakt, że modlitwa jest duszą ruchu ekumenicznego i zachęca do obchodzenia Tygodnia Modlitwo Jedność Chrześcijan.

1966 Komisja Wiary i Ustroju Światowej Rady Kościołów i Sekretariat do spraw Promowania Jedności Chrześcijan (obecnie znany jako Papieska Rada do spraw Promocji Jedności Chrześcijan) rozpoczynają wspólne oficjalne przygotowania tekstu na Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan.

1994 Tekst na rok 1996 przygotowany został we współpracy z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Młodych Mężczyzn (YMCA) i Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Młodych Kobiet (YWCA).

23 stycznia 2000, podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele Świętej Trójcy w Warszawie została podpisana „Deklaracja o wzajemnym uznaniu chrztu świętego” przez Zwierzchników Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w PRE oraz przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, kard. Józefa Glempa, jako zwierzchnika Kościoła Rzymskokatolickiego.

22 kwietnia 2001 w Strasburgu przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, kard. Miloslav Vlk i przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich, prawosławny metropolita Jeremiasz z Paryża, podpisali Kartę Ekumeniczną Europy.

2004 Komisja „Wiara i Ustrój” i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan decydują, że broszury z tekstami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będą wspólnie publikowane i prezentowane w tym samym formacie.

2008 Obchody stulecia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Dodano 18 stycznia 2017 o 20:56 przez Kazimierz Tomalik
 

 

Copyright esolec.pl 2013©. Wszelkie prawa zastrzeżone.