Kościół parafialny Kościół parafialny - wnętrze Dom parafialny Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa Krzykosy Kaplica Witowo Sulęcin Młodzikowo Most kolejowy nad rzeką Wartą

Luty

9

czwartek

Apolonia, Eryka, Cyryl

 

Gazeta Średzka - Solec: Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Franciszka Bortnowskiego

Portal mieszkańców powiatu średzkiego
Dodano: 2013-05-31, 12:42,

W niedzielę 26 maja w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Solcu odbyła się niecodzienna uroczystość: msza św. jubileuszowa z okazji 50-lecia święceń kapłańskich proboszcza ks. kan. Franciszka Bortnowskiego. Na uroczystość przybyły tłumy wiernych, księża, przyjaciele, rodzina.

50 lat temu, w niedzielę 26 maja 1963 r., z rąk arcybiskupa, metropolity poznańskiego Antoniego Baraniaka, jubilatowi udzielono święceń kapłańskich.
Wicedziekan ks. Andrzej Dolski odczytał list od papieża Franciszka – życzenia na dalsze lata trwania w posłudze kapłańskiej. Do tych życzeń dołączył się również arcybiskup Stanisław Gądecki, dziękując za wzorowe życie kapłańskie i za posługę duszpasterską. Arcybiskup w słowie skierowanym do ks. Franciszka zwrócił uwagę na dwa ważne wydarzenia w jego posłudze: po pierwsze posługa proboszczowska w Raczynie, gdzie ożywił swoją pobożnością wspólnotę parafialną; po drugie wielkie dzieło budowy kościoła w Sulęcinku.
W homilii wicedziekan podkreślił rolę kapłanów, a następnie przybliżył sylwetkę dostojnego jubilata, dziękując za wielkie serce, za dobre słowo. W dzieciństwie ks. Franciszek wiele chorował i właśnie podczas pobytu w szpitalu zrodziła się myśl poświęcenia się służbie Bożej i wstąpienia do seminarium. Jego pierwszą parafią, gdzie trafił jako wikariusz, były Kolniczki (1963 - 1966). To właśnie w Kolniczkach zdobywał kapłańskie doświadczenie przy proboszczu Wojciechu Rychłym. Jego druga parafia to Tulce (1966 - 1968), a trzecia to Wilkowo Polskie (1968 - 1969). Ostatni wikariat to Wolsztyn (1969 - 1977). W 1977 r. po 14 latach wikariatu został proboszczem parafii Raczyn, Zacharzyn (1977-1994). Po kolejnych 17 latach spędzonych w tej parafii został dekretem arcybiskupa przeniesiony na drugie swoje probostwo - do Solca. Proboszczem w Solcu jest zatem od 19 lat.
W dowód uznania w czerwcu 2001 r. ks. Franciszek został kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie Wlkp., a we wrześniu tego samego roku arcybiskup mianował go dziekanem dekanatu nowomiejskiego, gdzie już od trzech kadencji zarządza 12 parafiami.
Po mszy, w której aktywnie uczestniczył chór Głos znad Warty z Sulęcinka, uczniowie Zespołu Szkół w Sulęcinku przedstawili widowisko ilustrujące pracę kapłańską jubilata. Również Anna Becela z zespołem GAMA z Krzykos zadedykowała jubilatowi piosenkę. W spektaklu młodzież przybliżyła ks. Franciszka, jako pielgrzyma, budowniczego, pasterza, nauczyciela, opiekuna, ojca, kapłana, człowieka, który każdego dnia troszczy się o dobro.
Były życzenia, kwiaty, upominki i łzy wzruszenia. Na zakończenie wszyscy obecni zaśpiewali jubilatowi głośne STO LAT.
Oprócz ks. Franciszka Bortnowskiego złoty jubileusz kapłaństwa w tym dniu świętowali m.in. ks. kardynał Zenon Grocholewski (wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej), ks. biskup Zdzisław Fortuniak (biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej). Razem 10 kapłanów archidiecezji poznańskiej i 6 księży diecezji kaliskiej. (tom)

(artykuł skopiowany z www.gazetasredzka.pl )

Dodano 4 września 2013 o 20:00 przez Kazimierz Tomalik
 

 

Copyright esolec.pl 2013©. Wszelkie prawa zastrzeżone.