Kościół parafialny Kościół parafialny - wnętrze Dom parafialny Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa Krzykosy Kaplica Witowo Sulęcin Młodzikowo Most kolejowy nad rzeką Wartą

Luty

9

czwartek

Apolonia, Eryka, Cyryl

 

Bogosławieni Franciszek i Hiacynta Marto (wspomnienie liturgiczne 20 lutego)

Francisco Marto (Franciszek; ur. 11 czerwca 1908 w Aljustrelu, zm. 4 kwietnia 1919 tamże) i Jacinta Marto (Hiacynta; ur. 11 marca 1910 w Aljustrelu, zm. 20 lutego 1920 w Lizbonie) – portugalskie rodzeństwo, które w 1917 roku, wraz z Łucją dos Santos, było świadkiem objawienia maryjnego w Fátimie. Ogłoszeni błogosławionymi 13 maja 2000 przez papieża Jana Pawła II w Fatimie.
Wspomnienie liturgiczne – 20 lutego.

Dzieciństwo
Franciszek (Francisco) i Hiacynta (Jacinta) urodzili się jako najmłodsze dzieci Manuela i Olimpii Marto. Rodzeństwo było analfabetami. Wraz z kuzynką, Łucją (Lucia) pomagali w gospodarstwie rodzinnym pasąc owce.
Franciszek był spokojny i małomówny, opiekuńczy wobec zwierząt. Lubił modlić się w samotności, jak twierdził „dla wynagrodzenia Jezusowi grzechów świata”.
Hiacynta była jego młodszą siostrą. Była osobą radosną i lubiącą zabawę. Doświadczenia mistyczne bardzo zmieniły jej postępowanie. Mimo młodego wieku podejmowała praktyki pokutne w intencji „nawrócenia grzeszników”, realizując zalecenia, jakie wizjonerzy otrzymali od Maryi podczas objawień.

Objawienia
W objawieniach Maryja miała przykazać im, by zachęcali innych do odmawiania różańca, jako zadośćuczynienie za grzechy i w intencji nawrócenia grzeszników. Zalecenia te realizowali bardzo surowo, m.in. nosząc na biodrach powrozy pokutne. Na pamiątkę Objawień z 1917 r. w wielu kościołach na świecie odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej 13. dnia każdego miesiąca. Istotnym elementem tych Objawień jest propagowanie nabożeństwa do Matki Bożej w pierwsze soboty miesiąca, jako zadośćuczynienia za grzechy i prośby o nawrócenie grzeszników.
Śmierć
Wkrótce po objawieniach oboje ciężko zachorowali i zmarli. Przyczyną śmierci była rozprzestrzeniająca się wówczas pandemia grypy hiszpańskiej. U Franciszka wywiązało się zapalenie płuc. Zmarł w rodzinnym domu 4 kwietnia 1919.
U Hiacynty rozwinęło się ropne zapalenie opłucnej. Przeszła operację, podczas której usunięto jej dwa żebra. Ze względu na stan jej serca, nie mogła być znieczulona. Swoje cierpienia ofiarowała za nawrócenie grzeszników. Zmarła 20 lutego 1920 w szpitalu w Lizbonie.
Rodzeństwo zostało pochowane na cmentarzu parafialnym. W 1952 roku ciała rodzeństwa zostały przeniesione i pochowane w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Cova da Iria w Fátimie. W 2006 obok doczesnych szczątek dzieci spoczęło ciało trzeciej wizjonerki, karmelitanki bosej, Łucji dos Santos

Beatyfikacja
Procesy beatyfikacyjne rodzeństwa rozpoczęły się w 1946. Ich zwłoki zostały ekshumowane w 1935, a po raz drugi w 1951. Ciało Jacinty nie uległo rozkładowi. 13 maja 2000 papież Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji. Jacinta jest najmłodszym beatyfikowanym dzieckiem, które nie zginęło śmiercią męczeńską.

Dodano 20 lutego 2015 o 20:43 przez Kazimierz Tomalik
 

 

Copyright esolec.pl 2013©. Wszelkie prawa zastrzeżone.